Pojemniki kuchenne
Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, co znaczą symbole znajdujące się najczęściej na spodzie opakowań z plastiku?
To istotne znaki, które dostarczają informacji o tym, z czego wykonano dany pojemnik. Mówią one również o tym, do czego może on zostać wykorzystany, a do czego nie należy go używać. Po plastikowe opakowania sięgamy codziennie. To w nich zabieramy do pracy bądź szkoły drugie śniadanie i obiad. W plastikowych opakowaniach znajduje się również duża część produktów spożywczych, które znaleźć można w sklepach. Chodzi między innymi o wodę i napoje, jogurty oraz serki, paczkowane wędliny, warzywa i owoce.
Plastikowe pojemniki
Na spodniej części lub w dole plastikowego pojemnika powinien być umieszczony znak graficzny w kształcie trójkąta. W jego środku znajduje się cyfra (od 1 do 7), która symbolizuje tworzywo, z jakiego wykonano opakowanie.
Co warto wiedzieć na ich temat?
1 - PET lub PETE
- czyli poli(tereftalan etylenu) – jest to jedno z najczęściej obecnie stosowanych tworzyw. Używane jest głównie do produkcji plastikowych butelek na napoje, naczyń jednorazowego użytki oraz rozmaitych włókien sztucznych, na przykład poliestru, polaru, dacronu oraz tergalu. Coraz częściej słyszy się jednak ostrzeżenia, że opakowania PET mogą być źródłem związków chemicznych wpływających niekorzystnie na układ hormonalny.
Tego rodzaju opakowań nigdy nie należy wykorzystywać ponownie. Nie powinny być również wystawiane na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Przechowywanie w niewłaściwych warunkach sprawia, że substancje znajdujące się w tego rodzaju opakowaniach mogą przenikać do znajdujących się w nich produktów.
2 - HDPE
- to polieten lub polietylen o wysokiej gęstości. Wykonuje się z niego folię do pakowania żywności. Używany jest także do produkcji rurek, żyłek oraz lin. Obecnie ten materiał postrzegany jest jako najbardziej bezpieczny. Opakowania, które są z niego zrobione mogą być wykorzystywane ponownie.
3 - PVC
- czyli polichlorek winylu. Wytwarza się z niego folię spożywczą. Używany jest również do produkcji wykładzin, strzykawek oraz płyt gramofonowych. Obecnie uważa się, że to jeden z gorszych materiałów, który może wydzielać toksyny.
4 - LDPE
- to inaczej polieten lub polietylen o niskiej gęstości. Opakowania, które zostały z niego wykonane mogą być wykorzystywane ponownie. Jest to jednak materiał o wiele mniej bezpieczny niż te, które znaleźć można pod numerami 2 oraz 5.