Korzyści płynące z jedzenia żywności uprawianej lokalnie

Korzyści płynące z jedzenia żywności uprawianej lokalnie

Posted on Kwiecień 29, 2016 by Kristine Carlson. This entry was posted in Jedzenie dobrze and tagged rd blog. Bookmark the permalink.

Mamy szczęście mieszkać w północno-zachodniej części Pacyfiku, gdzie dostępne są lokalnie uprawiane produkty, zwierzęta hodowlane, owoce morza oraz niezliczone ilości innych produktów spożywczych i napojów. Choć w Seattle przez cały rok odbywa się kilka targów farmerskich, w maju oficjalnie rozpoczyna się sezon "farmerskich targów", na których można znaleźć mnóstwo świeżej i sezonowej żywności.

Jakie są korzyści z jedzenia lokalnie? Oto 8 najważniejszych powodów, dla których warto jeść lokalnie:

  1. Lokalna żywność jest świeższa. Owoce i warzywa zaczynają tracić składniki odżywcze zaraz po zebraniu. Kupowanie lokalnych produktów skraca czas podróży z gospodarstwa na stół.
  1. Lokalna żywnośćjest sezonowa. To prawda, że byłoby wspaniale mieć świeże pomidory i jagody przez cały rok, ale jedzenie sezonowe oznacza unikanie "sztucznego dojrzewania" za pomocą gazów lub jedzenia mdłej wersji owoców czy warzyw, które zostały przewiezione tysiące kilometrów. Jedzenie sezonowe pozwala uzyskać najsmaczniejsze i najbogatsze w składniki odżywcze produkty.
  1. Lokalna żywność jest lepsza dla środowiska. Niektóre produkty są przewożone dosłownie tysiące kilometrów; to duży ślad węglowy, którego można by uniknąć, kupując żywność lokalną i sezonową.
  1. Lokalna żywność pozwala zachować tereny zielone i pola uprawne. Kwestia ekologiczna związana z tym, skąd pochodzi żywność, jest większa niż jej ślad węglowy. Kupowanie żywności uprawianej i hodowanej bliżej miejsca zamieszkania pomaga zachować grunty rolne i tereny zielone w Twojej okolicy.
  1. Lokalna żywność zwiększa bezpieczeństwo żywności. Mniejsza odległość między źródłem pochodzenia żywności a naszym stołem kuchennym zmniejsza ryzyko zanieczyszczenia.
  1. Lokalna żywność sprzyja różnorodności. Lokalna żywność zapewnia większą różnorodność produktów. Rolnicy, którzy prowadzą programy CSA (community-supported agriculture), sprzedają na targach rolnych i dostarczają żywność do lokalnych restauracji, mają popyt i wsparcie ekonomiczne dla hodowli większej liczby rodzajów produktów i zwierząt.
  1. Lokalna żywność wspiera lokalną gospodarkę. Pieniądze wydane na miejscu pozostają na miejscu. Kupując lokalnie, budujesz lokalną gospodarkę, zamiast przekazywać zyski korporacjom z innego miasta, stanu czy kraju. Ponadto, ponieważ żywność przechodzi przez mniej rąk, więcej pieniędzy, które wydajesz, trafia do kieszeni tych, którzy ją hodują i uprawiają.
  1. Lokalna żywność tworzy społeczność. Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że oprócz kupowania produktów na targu rolnym spędzałeś większość czasu na rozmowach i spotkaniach towarzyskich? Poznanie swojego rolnika, dostawcy sera, sprzedawcy ryb, rzeźnika, pracowników lokalnej spółdzielni itp. tworzy poczucie wspólnoty.

Gotowy, by jeść lokalnie?

KawiarniaPlaza UWMC - Kawiarnia Plaza jest gospodarzem Kącika Rolnika, który odbywa się w każdą drugą i czwartą środę miesiąca. Jest to wspaniały czas dla gości i pracowników UWMC, aby wspólnie cieszyć się lokalnymi i organicznymi produktami i potrawami. A czy wiesz, że ponad jedna czwarta zakupów dokonywanych przez kawiarnię jest wydawana lokalnie? Aby wyróżnić niektórych z naszych ulubionych lokalnych rolników, obchodzimy Piątki ze Świeżą Żywnością z specjalnymi daniami z lokalnych gospodarstw.

Targowiska wSeattle - Listę targowisk w Seattle można znaleźć na stronie seattlefarmersmarkets.org. Można tam również dowiedzieć się więcej o sprzedawcach, o tym, co jest dojrzałe i gotowe w danym tygodniu, a także o nadchodzących programach i wydarzeniach. Ponadto, pokaż swoją Husky Card lub identyfikator UW Medicine w pierwszą sobotę każdego miesiąca, a otrzymasz kupon zniżkowy o wartości 2 dolarów na U District Seattle Farmers Market.

Rolnictwo Wspierane przez Społeczność (CSA) - jest ich dziesiątki do wyboru, z różnymi miejscami odbioru, a niektóre oferują nawet dostawę na miejsce. Wydziały i pracownicy UW otrzymują zniżki w Boistfort Valley Farm i Full Circle. Zobacz wszystkie zniżki na żywność tutaj.

Jeśli masz ochotę na jeszcze więcej inspiracji, oto sezonowy przepis z wykorzystaniem lokalnie uprawianych produktów. Piękne danie; to jeden z moich wiosennych faworytów!

Fettuccine ze szparagami, wiosennym groszkiem i grzybami Morela (zaadaptowane z Tiny Urban Kitchen)
Służy 4

1 funt makaronu (suszony lub świeży i lokalnie produkowany)
2 łyżki szalotki, mielone
20-30 grzybów morelowych, oczyszczonych wilgotnym ręcznikiem
2 łyżki masła
2 łyżki oliwy z oliwek
6-8 pędów szparagów, pokrojonych pod kątem na 1-calowe kawałki
1,5 filiżanki świeżego angielskiego groszku, wyłuskanego
tarty ser parmezan-reggiano
sól morska i pieprz







jajko w koszulce (opcjonalnie)
Oliwa truflowa (opcjonalnie)

  1. Doprowadzić wodę do wrzenia i ugotować makaron zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
  2. Na głębokiej patelni rozgrzać masło i oliwę z oliwek; podsmażyć szalotki i grzyby morelowe na średnim ogniu, aż szalotki lekko się zarumienią, a składniki będą aromatyczne (około 2-3 minuty)
  3. Dodać szparagi i groszek; smażyć przez około 2-3 minuty lub do momentu, gdy będą lekko ugotowane (al dente).
  4. Doprawić tartym parmezanem, solą i pieprzem. Wrzucić makaron i dodać wody do makaronu, aby uzyskać pożądaną konsystencję. Podawać z ugotowanym jajkiem, skropione oliwą truflową (opcjonalnie) i solą morską.

Jakie są Twoje ulubione wiosenne produkty? Podziel się nimi w komentarzach!

Kristine Carlson jest zarejestrowanym dietetykiem i certyfikowanym klinicystą ds. wsparcia żywieniowego, pracującym na oddziałach intensywnej terapii chirurgicznej i medycznej w Centrum Medycznym Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Poza pracą lubi zwiedzać Seattle z mężem Dave'em, wędrować, uprawiać jogę, gotować, pływać i spędzać czas ze swoim psem Charliem.

Ten post został pierwotnie opublikowany na blogu RD. Możesz odwiedzić RD Blog i zobaczyć jego archiwa, jeśli posiadasz identyfikator UW Medicine.

Story Page