Jak przetrwać pandemię: Jeden talerz na raz

Jak przetrwać pandemię: Jeden talerz na raz

Posted on Grudzień 7, 2020 by Jessa Engelken. This entry was posted in Jedzenie dobrze and tagged zrównoważone odżywianie, jedzenie dobrze, rodzina, zdrowie, mindful, odżywianie. Bookmark the permalink.

Pandemia COVID-19 spowodowała wzrost stresu, niepokoju i niepewności. Coraz więcej osób pracuje w domu, jednocześnie starając się pogodzić potrzeby członków rodziny, borykając się z brakiem opieki nad dziećmi lub zmianami w dostępie do żywności. Ma to wpływ na to, jak i gdzie jemy, co jemy i jak planujemy posiłki.

Choć wiemy, że odżywianie jest ważne, praktykowanie zdrowych nawyków żywieniowych to kolejna rzecz na długiej liście obowiązków, których trzeba dopilnować w tym szalonym okresie. Zebraliśmy propozycje z różnych źródeł i organizacji zajmujących się żywieniem, aby pomóc Wam znaleźć to, co najlepiej pasuje do Waszego stylu życia i Waszej rodziny, nawet jeśli jesteście rodziną jednoosobową.

Jak i gdzie jeść

Jeśli pracujesz w domu, być może trudno jest Ci odejść od miejsca pracy, aby zjeść porządny posiłek. Może się zdarzyć, że będziesz podjadać w ciągu dnia i pomijać śniadanie, aby zalogować się na komputerze. Jeśli masz dzieci, możesz mieć trudności z nakarmieniem wszystkich na czas.

Oto 3 zalecenia, które pomogą Ci przywrócić normalność w sposobie odżywiania:

1. 1. Zacznij od stworzenia dla siebie planu, jak będzie wyglądał twój dzień. Zaplanuj pory posiłków i przekąsek - rozważ dodanie ich do swojego kalendarza. Większość ludzi dąży do tego, by jeść trzy posiłki i 1-2 przekąski dziennie.

2. 2. Zaplanuj przerwy na posiłki i przekąski z dala od biurka. Pozwoli to skupić się na posiłku bez rozpraszania uwagi i może przyczynić się do większej satysfakcji. Jeśli czujesz, że nie możesz odejść od biurka, aby zjeść, poświęć pierwsze dwie minuty posiłku na skupienie się na jedzeniu, np. jak wygląda, jak pachnie?

3. Znajdź czas na posiłki rodzinne. Jedną z korzyści wynikających z pandemii COVID-19 jest to, że rodziny mogą spędzać więcej czasu razem. Sprawdź ten artykuł o tym, jak gotować z dziećmi podczas pandemii COVID-19.

Co jeść

Chociaż nie są znane sposoby leczenia pandemii COVID-19, odpowiednie odżywianie jest ważne dla zdrowego układu odpornościowego. Należy spożywać owoce i warzywa (świeże, mrożone lub z puszki), produkty pełnoziarniste, chude mięso, orzechy i nasiona oraz niskotłuszczowe produkty mleczne.

Dostęp do tych produktów może być utrudniony w zależności od tego, co oferuje Twój sklep spożywczy i jak wygląda Twój budżet na żywność, dlatego staraj się kupować te produkty, jeśli są dostępne. Jeśli doświadczasz braku bezpieczeństwa żywnościowego, zdobywanie pożywienia i spożywanie odpowiedniej ilości kalorii powinno być Twoim priorytetem. Więcej informacji na temat braku bezpieczeństwa żywnościowego można znaleźć tutaj i tutaj.

Jak planować posiłki

Dostęp do sklepów spożywczych i żywności w czasie pandemii COVID-19 może być ograniczony. Łańcuchy dostaw żywności zostały w znacznym stopniu naruszone i rekordowa liczba Amerykanów doświadcza braku bezpieczeństwa żywnościowego. Ludzie przez dłuższy czas nie odwiedzają sklepów spożywczych i korzystają z nowych sposobów robienia zakupów. Poniższe sugestie stanowią punkt wyjścia do zmniejszenia stresu związanego z planowaniem posiłków.

1. Zaplanuj pomysły na posiłki na dwa tygodnie. Jeśli jesteś w tym nowy, zacznij od małych rzeczy i zaplanuj przyrządzanie 2-3 większych posiłków w tygodniu. Możesz wybrać posiłki, które są łatwe do przygotowania, np. danie z garnka lub zapiekankę. Jeśli masz większą rodzinę, rozważ podwojenie przepisu i jedzenie resztek przez cały tydzień. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze.

2. Przed wyjściem do sklepu spożywczego zrób listę życzeń. Podczas sporządzania listy przejrzyj swoją kuchnię, aby upewnić się, że nie kupujesz jedzenia, które już masz, co pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze i zasoby. Nie wszystko może być dostępne w Twoim sklepie, więc zastanów się nad zamiennikami.

3. Wybierz preferowany sposób robienia zakupów. Jeśli masz obawy przed robieniem zakupów w sklepie, rozważ możliwość odbioru lub dostawy, w zależności od sklepu. Jeśli robisz zakupy w sklepie, pamiętaj o przestrzeganiu zasad obowiązujących w sklepie, takich jak czekanie w kolejce do kasy, noszenie maski i częste mycie rąk (jeśli nie ma możliwości umycia rąk, używaj płynu do dezynfekcji rąk).

4. 4. Kupuj owoce i warzywa świeże, mrożone i konserwowane. Spożywaj świeże produkty w pierwszym tygodniu, a w drugim tygodniu używaj mrożonych i konserwowych, aby zapobiec zepsuciu się żywności. Mrożone owoce i warzywa mają podobną wartość odżywczą jak świeże owoce i warzywa. Kupując owoce w puszkach, staraj się kupować takie, które na etykiecie mają napis "bez dodatku cukru" lub "w 100% z sokiem owocowym". W przypadku warzyw w puszkach należy szukać produktów "bez dodatku soli", "o niskiej zawartości soli" lub "o obniżonej zawartości sodu".

Przestrzeganie zasad zdrowego żywienia w czasie pandemii COVID-19 może wydawać się przytłaczające, ale jest ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia, zapewnienia sobie energii na długie dni pracy i kontaktu z członkami rodziny podczas posiłków. Zachęcamy do wypróbowania tych wskazówek i trzymania się tych, które najlepiej pasują do Twojego stylu życia!


Jessa Engelken jest studentką drugiego roku studiów magisterskich w Nutritional Sciences Program i Graduate Coordinated Program in Dietetics na University of Washington. W tym roku szkolnym Jessa rozpocznie swoją rolę jako stażystka w dziedzinie dietetyki i ukończy studia z tytułem MPH w dziedzinie nauk o żywieniu.

Jessa stosuje neutralne podejście do żywienia i interesuje się dynamiką żywienia, żywieniem matek i dzieci oraz edukacją żywieniową. W wolnym czasie lubi wędrówki, czytanie i pieczenie ciasteczek czekoladowych.


Piśmiennictwo
1. Start Simple with MyPlate: Food Planning During the Coronavirus Pandemic. U.S. Department of Agriculture. https://www.choosemyplate.gov/coronavirus. Opublikowano marzec 2020.
2. Academy Offers Meal Planning, Grocery Shopping Tips During COVID-19 Pandemic. Academy of Nutrition and Dietetics (Akademia Żywienia i Dietetyki). https://www.eatrightpro.org/media/press-releases/positions-and-issues/quarantine-meal-plan. Opublikowano 7 maja 2020 r.
3. Center for Food Safety and Applied Nutrition (Centrum Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia Stosowanego). Shopping for Food During the COVID-19 Pandemic (Zakupy żywności podczas pandemii COVID-19). U.S. Food and Drug Administration. https://www.fda.gov/food/food-safety-during-emergencies/shopping-food-during-covid-19-pandemic-information-consumers/. Opublikowano 5 marca 2020 r.
4. Wskazówki dotyczące żywności i żywienia podczas samokwarantanny. Światowa Organizacja Zdrowia. https://www.euro.who.int/en/health-topics/health-emergencies/coronavirus-covid-19/technical-guidance/food-and-nutrition-tips-during-self-quarantine.

Story Page