Symbole na plastikowych opakowaniach do żywności – ich znaczenie i przekaz. Cz. II

Oznaczenie na pojemnikach

Jeśli przyjrzymy się plastikowym opakowaniom na żywność, to przekonamy się, że nie zawierają tylko informacji z czego są zrobione, ale też szereg innych. Producenci zadbali o to, by na opakowaniach zawrzeć międzynarodowe symbole, którymi oznacza się informacje jak korzystać z opakowania i jakie mają przeznaczenie. Najczęściej spotykanym i używanym jest pojemnik, gdzie producenci umieszczają znak widelca i kieliszka. Jest to międzynarodowe oznaczenie informujące o tym, że pojemnik może mieć kontakt z żywnością.

Tym samym producent daje nam zapewnienie, że pojemnik nie zawiera szkodliwych substancji jakie mogłyby przedostać się do żywności. Jest to także gwarancja, że pojemnik nie wpłynie na wydzielany przez żywność zapach i smak, czyli możemy zachować te właściwości na dłuższy czas. Innym symbolem bardzo ważnym dla nas jest ten informujący o tym, że materiał z którego jest wyprodukowany pojemnik nie zawiera niebezpiecznego dla zdrowia bisfenolu. Najczęściej są nim oznaczone wszystkie naczynia i butelki dla dzieci i niemowląt, czyli grupy konsumentów znajdujących się pod szczególna ochroną.

Pojemnik na żywność

Niestety przy innych produktach nie zawsze mamy ten symbol, co jest dla nas negatywnym sygnałem . W drugim rzędzie jako pierwszy mamy symbol mówiący o tym czy dany produkt może być myty w zmywarce. Jeśli go nie ma lub jest przekreślony lepiej myć pojemnik ręcznie. Kolejny znak informuje nas czy pojemnik może być użyty w mikrofalówce i przy jakiej mocy tego urządzenia. Jeśli zamierzamy przechowywać żywność w pojemniku i bezpośrednio w nim podgrzewać, to lepiej przed użyciem w mikrofali sprawdzić czy można go w ten sposób używać.

Ostatni symbol oznacza informacje o tym, czy możemy pojemnik używać do pieczenia w piekarniku. Na plastikowych pojemnikach pojawia się bardzo rzadko, znacznie częściej na silikonowych formach do pieczenia ciast czy na rękawach foliowych do pieczenia mies. W trzecim rzędzie jako pierwszy jest symbol informujący do jakiej temperatury można podgrzać pojemnik, a jeśli pojemnik możemy użyć do mrożenia to pojawi się na nim symbol śnieżynki.

Story Page